Épp ma 96 éve született Anne Frank, akinek nevét ma már mindenki ismeri világszerte, híressé vált és 70 nyelvre lefordított naplójának köszönhetően. Az először 1947-ben megjelent napló eredeti holland címe: Achterhuis (Hátsó ház)
Anne Frank. A kép forrása: murrindindi.vic.gov.au
Anne Frank Németországban született, Frankfurtban 1929 június 12-én egy zsidó családban, mely Hitler hatalomra kerülése után menekült el Hollandiába. Anne híressé vált naplóját egy amszterdami raktárház épületének hátsó lakrészében bujkálva kezdte el írni tizenharmadik születésnapján (1942 június 12-én). A naplót egészen 1944 augusztus 1-ig vezette (25 hónapon keresztül), amikor egy besúgó bejelentése alapján elfogták családjával együtt. A nácik a Bergen-Belseni munkatáborba vitték, ahol 1945 márciusában ragadta el a tífusz és a halál, mostoha körülmények között. Naplóját a holokausztot túlélő édesapja találta meg és adta ki a háború után. A dokumentum máig a holokauszt szimbóluma lett.
Ami bujkálásának helyszínét illeti: a Frank család egy Amszterdam belvárosában lévő élelmiszer-segédanyag bolt hátulsó részében húzta meg magát, mely a Prinsengracht 263 számú házhoz tartozott. A három szintes lakrész bejáratát egy forgó könyvespolc takarta el. A besúgó kiléte ma sem tisztázódott, de egy 2022-es BBC tanulmány szerint egy bizonyos Arnold van den Bergh lehetett árulójuk, aki befolyásos zsidó jegyzőként kötehett alkut a nácikkal: felad egy bujkáló zsidó családot, melynek fejében megmenekülhet saját családja.
A Frank családhoz később csatlakozott a rejtekhelyen a Van Pels család és Fritz Pfeffer fogorvos. A bujkálók a külvilággal csak Otto Frank négy korábbi dolgozója révén érintkeztek, ők szállítottak információkat és ételt is nekik. (A naplóban a Van Pels család Van Daan néven, Pfeffer pedig Dusselként szerepel.) Anne a naplóba egy fiktív barátnőjének írta bejegyzéseit, akit Kittynek nevezett. Neki számolt be kialakuló szerelmi érzéseiről is Peterrel (a naplóban: Peter van Daan.)
Napjainkban az Anne Frank rejtekhelyéül szolgáló épület múzeum és látogatható is a megemlékezők számára.
A képen: jelenleg ilyen az Anna Frank múzem és az a titkos, könyvespolcnak álcázott átjáró-ajtó, mely a rejtekhely lakrészbe vezetett. A kép forrása: annefrank.org.
Harmat Árpád